Ako prekonať strach z viazania šatky?

 

Pri mojej praxi poradkyne nosenia som sa veľmi často stretla s tým, že maminky sa boja viazať svoje pár týždňové bábätko do šatky. Väčšina z nich, aj napriek tomu, že vlastnia šatku na nosenie detí, zvažuje ešte aj kúpu nosiča pre novorodencov. Je naozaj viazanie šatky také zložité, alebo ide skôr o „strašiaka“? Ako sa vyvarovať chybám a úspešne sa naučiť šatkovať? Aj na tieto otázky sa vám pokúsime v našom článku odpovedať.
 

Niektoré mamičky si už počas tehotenstva zadovážia šatku na nosenie dieťatka. Operú si ju, vyžehlia a nachystajú do skrine medzi výbavičku pre dieťatko. Po pôrode sa niekedy cítia ubolené, unavené a taktiež, ak sa jedná o ich prvé dieťatko, môžu sa báť s maličkým novorodencom manipulovať. Do viazania šatky sa im veľmi nechce púšťať. Zväčša po nej siahnu až po niekoľkých týždňoch, keď začne byť bábätko náročnejšie, napríklad vyžaduje uspávanie a spánok v náručí rodičov. Rozprestrú šatku a zdá sa im byť akási veľmi dlhá, nevedia si predstaviť ako sa do nej „obmotajú“ spolu s dieťatkom. Do toho sa môžu pridať obavy, či šatku uviažu tak správne, aby svojmu bábätku neuškodili.


V týchto prípadoch je dobré, aby maminka zachovala pokoj a skúsila si prezrieť napríklad edukačné videá na internete. Môže sa pokúsiť viazať podľa nich. Ja veľmi odporúčam, aby si maminky skúsili viazanie šatky podľa videa najprv s bábikou, alebo plyšákom. Samozrejme, nie je to to isté, ako keď viažete bábätko, ale lepšie tak pochopíte ako funguje doťahovanie šatky, nacvičíte si ten pohyb. Veľmi to oceníte keď pôjdete po prvý krát viazať svojho novorodenca.
 

Dôležité je aj to, aby ste skúsili viazať do šatky bábätko len vtedy, keď ste obaja v psychickej pohode. Viazať plačúceho novorodenca, ktorý možno chce prebaliť alebo nadojčiť, nemá zmysel. Hlavne ak to ešte nemáte poriadne natrénované. Dieťatko sa síce v šatke môže upokojiť ale aj nemusí a vy sa potom môžete zbytočne obávať, či sa mu šatkovanie vôbec páči.


K vašej pohode môže prispieť aj to, ak počas prvého viazania nebudete sama. Môže vám asistovať napríklad partner alebo iná blízka osoba. Vtedy je dobré, ak si návod na viazanie šatky prezriete aj spolu.
 

Pri viazaní novorodenca je tiež dobré, aby ste poznali zásady bezpečného nosenia detí, môžete si ich prečítať v tomto našom článku.


To, či sa vám úväz podarí, môže do určitej miery ovplyvniť aj váš výber šatky na nosenie detí. Maminky začiatočníčky by si mali určite kúpiť radšej tenšiu šatku, výbornou voľbou je aj zanosená šatka. Tenšia, mäkká šatka sa vám bude lepšie viazať, ľahšie doťahovať a aj pre novorodenca je vhodnejšia. Výbornými šatkami pre začiatočníkov sú práve čistobavlnené šatky. Sú väčšinou jemné už od novoty a výborne sa udržiavajú. Nemusíte sa báť ich prať v pračke a znesú aj sušenie v sušičke.
 

Čo sa týka konkrétnych značiek, výborné sú bavlnené Didymosky, napríklad z rady modelov Prima. Tie sú veľmi obľúbené a odporúčané na nosenie novorodencov. Nič nepokazíte ani šatkou značky Fidella, tie sú veľmi jemné a mäkké, výborné na nosenie novorodenca. Pri výbere sa vždy pozerajte aj na gramáž šatky. Tá vám prezradí, aká bude šatka asi hrubá. Tenšie šatky sú od 180g/m2 do takých 230g/m2. S väčšou gramážou sú šatky už trošku hrubšie.


Ak máte teda vhodnú šatku nemusíte sa šatkovania vôbec obávať. Možno váš prvý úväz nebude dokonalý ale o to predsa vôbec nejde. Ide hlavne o spokojnosť bábätka a vás. Ak po prvom uviazaní bude dieťatko trošku nakrivo, nemusíte sa vôbec stresovať. Stačí, keď to o nejaký čas vyskúšate znovu a viac sa zameriate na doťahovanie šatky. To je pre správny úväz naozaj kľúčové. Správne dotiahnutá šatka drží telíčko dieťatka pevne (ale s citom) a nebude sa vychyľovať do strán.
 

Pokiaľ si nie ste istá, či je vaša šatka správne dotiahnutá, pozrite sa do zrkadla. Ak chrbátik bábätka padá do strán, je šatka utiahnutá nedostatočne. Taktiež ak sa predkloníte a cítite, že sa od vás dieťatko odchýlilo, nie je šatka dotiahnutá dobre. Taktiež ak ju máte niekde príliš voľnú...V tom prípade nemusíte robiť paniku, stačí ak si povolíte uzol na šatke a pokúsite sa ju dotiahnuť ešte raz. Tentokrát už bez stresov a ponáhľania ;)! Pri doťahovaní je naozaj kľúčové ísť pruh po pruhu a tak dotiahnuť šatku po celej šírke. Nestačí dotiahnuť ju len na okrajoch a v strede. Uvidíte, že ak si šírku šatky rozdelíte aspoň na 8 pruhov, budete mať krásne dotiahnutú šatku a výborný uväz.


Pri prvých pokusoch viazať vás môže častokrát odradiť plač dieťatka. Stáva sa to pomerne často, bábätká sú nervózne, lebo nevedia, čo sa ide s nimi diať. Najlepšie čo môžete spraviť je, že sa budete pri celom procese viazania šatky jemne pohupovať. Tým nemyslím rytmické natriasanie ale naozaj jemné, pomalé pohyby, ako keby ste robili drepy (nemusíte ísť samozrejme tak nízko, ako pri drepoch). Táto finta funguje naozaj „zázračne“, pri mojej praxi zabrala zatiaľ vždy ;)
 

Je veľmi dôležité, aby ste sa nedali zbytočne zneistovať okolím a stresovať rôznymi pravidlami. Samozrejme, ideálne je, ak hneď od začiatku bude úväz výborný...ale naozaj sa nič zlé nestane, keď prvé razy nebude dokonalý. Najhlavnejšie je, aby ste sa vy a bábätko cítili dobre, užívali si vzájomnú blízkosť. Len vtedy má nosenie naozaj zmysel. Správnu techniku viazania dotrénujete aj neskôr.


Ak sa však stále bojíte, môžete kontaktovať inú šatkujúcu mamičku zvášho okolia alebo poradkyňu nosenia. Tie vás najlepšie upokoja a ukážu vám presne ako viazať šatku, môžu vám pomôcť prekonať strach a upravia chyby viazania.
 

Šatkovanie môže niekedy vyzerať veľmi zložito, samotná šatka je veľmi dlhá a pôsobí nemotorne. Som si ale istá, že po bližšom zoznámení sa s jej viazaním si ju obľúbite rovnako, ako mnoho iných mamičiek. Na nosenie je totižto pevná šatka veľmi pohodlná, krásne sa prispôsobí akémukoľvek veľkému či malému dieťatku a pri správnom uviazaní je 100% ergonomická! Zároveň je veľmi variabilná, môžete s ňou vyskúšať veľa typov úväzov.


Pokiaľ by ste mali akúkoľvek otázku o šatkovaní, neváhajte nám napísať. Môžete využiť našu facebookovú stránku alebo kontaktný formulár na našom eshope.